• BIST 100.021
  • Altın 280,367
  • Dolar 5,7250
  • Euro 6,2958
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • Ön lisans mezunu 20 kişi ve lisans mezunu 1 kişi - 21 Kamu Personeli Alımı
  • Erdoğan Açıkladı! 1500 Personel Alımı Yapılacak
  • ESKİ Eskişehir Belediyesi Eski Hükümlü İşçi Alıyor
  • Ön lisans mezunu 20 kişi ve lisans mezunu 1 kişi - 21 Kamu Personeli Alımı
  • Erdoğan Açıkladı! 1500 Personel Alımı Yapılacak
  • ESKİ Eskişehir Belediyesi Eski Hükümlü İşçi Alıyor

Taşeronların Ölüm İzni Kaç Gündür?

Taşeronların Ölüm İzni Kaç Gündür?
Taşeronların Ölüm İzni Kaç Gündür?

Taşeron işçi olarak kamu kurumlarında ve belediye şirketlerinde çalışmakta iken ilgili kurumlarda sürekli işçi kadrolarına ve belediyeler ile özel idarelerde şirket kadrolarına geçişi yapılan işçilerin kullanabilecekleri mazeret izinlerinden biriside ölüm iznidir.Bu yazımızda taşeron işçilerin ölüm izni hakkında merak edilen hususları açıklamaya çalışacağız.
Taşeron İşçinin  Ölüm İzni Kaç Gündür?

Taşeron işçilerin  ölüm izni  çalışma bakanlığınca yayımlanan 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 ve 24. maddesi gereğince kadroya geçirilen işçilere uygulanacak olan Toplu İş Sözleşmesi hükümlerinde yer alan düzenlemeye göre ölen kişilere göre değişiklik göstermektedir.Buna göre taşeron işçi ölen kişiye göre 2,5 veya 6 gün ölüm izni kullanma hakkında sahiptir.Taşeron işçiye verilecek olan ölüm iznindeki günler takvim günü üzerinden hesaplanmaktadır.

Taşeron İşçiye  Ölüm İzni Hangi Akrabalar İçin Verilir?

Taşeron işçi iken kadroya geçen işçilerin hangi akrabaları için kaç gün ölüm izni kullanabileceği çalışma bakanlığınca yayımlanmış olan toplu iş sözleşmesi hükümlerinde başlıklar halinde gösterilmiştir.İlgili toplu sözleşme hükümlerinde yer alan akraba ve yakınların ölümü halinde taşeron işçiye mazeret izni kapsamında ölüm izni verilir.Taşeron işçinin hangi yakınları için ne kadar ölüm izni kullanabileceği aşağıda başlıklar halinde gösterilmiştir.

-Taşeron İşçi eşinin ölmesi halinde kullanabileceği ölüm izni 6 gün,

-Taşeron İşçi Çocuğunun  ölmesi halinde kullanabileceği ölüm izni 6 gün,

-Taşeron İşçi Ana, baba veya kardeşinin ölümünde 5 gün 

-Taşeron işçinin eşinin anne (kayınvalide) ve babasının (Kayınbaba) ölmesi halinde ise 2 gün 

ölüm izni kullanma hakkı bulunmaktadır.

Bunun dışında işçinin  amcası,dayısı,dedesi,ninesi gibi çeşitli akrabalarının ölümü halinde ölüm izin hakkı yoktur.

Taşeron İşçi Ölüm İznini Ne Zaman Kullanılabilir?

Mazerete bağlı olarak verilen ölüm izni mazeretin meydana geldiği yani ölüm olayının meydana geldiği tarihten itibaren kullanılabilecek bir izin olup ölümden 10-15 gün gibi bir süre geçtikten sonra kullanılması mümkün değildir.

Taşeron İşçi Ölüm İzninde Ücret Alabilir mi?

Taşeron işçiye ölüm olayına bağlı olarak verilecek olan ölüm izni ücretli bir izin olup ilgili izin dönemlerinde işçinin ücretinde herhangi bir kesinti yapılmayacaktır. mevzuatınyeri

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kamudan Kariyer | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.