• BIST 1.419,430
 • Altın 486,18
 • Dolar 8,6130
 • Euro 10,0900
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 16 °C
 • İLK DEFA ATANMAK ÜZERE MEMUR ALIM İLANI
 • Binance ve Gateio Borsasından indirimli referans ile üye olun.
 • Kültür ve turizm bakanlığı Büro Personeli alımı yapılacaktır
 • İLK DEFA ATANMAK ÜZERE MEMUR ALIM İLANI
 • Binance ve Gateio Borsasından indirimli referans ile üye olun.
 • Kültür ve turizm bakanlığı Büro Personeli alımı yapılacaktır

Taşeronda Kadroya Geçenlerin Enflasyon İsyanı

Taşeronda Kadroya Geçenlerin Enflasyon İsyanı
KamudanKariyer.com. Taşeronda Kadroya Geçenlerin Enflasyon İsyanı

İş dünyası ve piyasaların beklediği Yeni Ekonomi Program, Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan basın toplantısı ile duyuruldu. Yeni ekonomi programı 2021 yılına kadar sürecek. Programın enflasyon, tasarruf ve büyümeyle ilgili somut yaklaşımı piyasada olumlu karşılandı. Yeni Ekonomi Programından öne çıkan flaş başlıklar şunlar oldu:

- Enflasyon hedefi 2018 için yüzde 20,8, 2019 için yüzde 15,9, 2020 için yüzde 9,8 olarak belirlendi. Enflasyonun 2021'de yüzde 6'ya inmesi bekleniyor.

-Büyüme beklentisi 2018'de 3,8, 2019'da 2,3 2020'de 3,5
Enflasyon beklentisi 2018 20.8, 2019 yüzde 15.9, 2020 için yüzde 9.8, 2021 için ise yüzde 6.0. 

-Cari açık/GSYH hedefleri 2018'de 4,7, 2019'da 3,3, 2020'de 2,7

-İşsizlik hedefleri 2018'de 11,3, 2019'da 12,1, 2020'de 11,9. 2020'de 2 milyon yeni istihdam oluşturulacak.

-Kamuda tasarruf 2019'a kadar 60 milyar tasarruf sağlanacak.

Bakan Berat Albayrak'ın saat 11.30'da başlayan açıklamasını bir çok haber kanalı canlı yayınla aktardı. İşte Yeni Ekonomi Programına ilişkin verdiği detaylar:

2021 YILI ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 6: Programımızı 5 temel hedefler üzerine kurduk. Desteğe ve koordinasyona ihtiyacımız var. Yeniden yapılandırılmış finansal istikrar ve kalkınma hayata geçirilecek. Gıda fiyatlarındaki dalgalanmalar yakından izlenerek mücadele edeceğiz. Birçok aksiyonla enflasyonla mücadele ederek 2021 yılında yüzde 6'ya çekeceğiz. 

BAZI PROJELER ASKIYA ALINACAK: Sadece 2019'da ihalesi yapılmamış ve ihalesi yapılmış tüm projeler askıya alınacak. Kamu özel işbirliklerinin verimli olmasına yönelik düzenlemeler hayata geçirilecek. Kayıt dışıyı azaltmak için vergi süreçlerinde önemli iyileştirmeler yapacağız. İndirimleri kademeli olarak kaldıracağız.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME: Büyümeyi sürdürülebilir sağlıklı bir çizgiye oturtacağız. Fiyat istikrarı için Merkez Bankası elindeki tüm araçları bağımsız bir şekilde kullanmaya devam edecek.

ARTIK VERGİ AFFI OLMAYACAK: Cari açıkta yeni uygulamalarımız devreye alınarak Temmuz-Ağustos'ta görmeye başladığımız süreç devam edecek. Mücadele vereceğimiz 2 temel alan daha var. Yatırımlarda önceliklerimizi vereceğimiz cari açık büyük bir anlam ifade ediyor. Alınan tedbirlerle 2019'da 60 milyar TL tasarruf sağlanacak. Kamu alacaklarına yönelik bir yapılandırma olmayacak.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASININ GÖREV ALANI:  Son dönemdeki ekonomi firmalarımızın bir kısmı farklı alanlarda problemler yaşıyor. Bankalarda kapsamlı bir politika seti devreye girecek. Bankaların güncel mali yapılarını tespit etmek için mali bünye değerlendirme çalışmalarını başlatıyoruz. Bu aksiyonların yanında Türkiye Kalkınma Bankası'nın görev alanını geliştireceğiz.

TAŞINMAZ DEĞERLEME SİSTEMİ: Vergilerde istisna ve muafiyetler gözden geçirilecek. Taşınmaz değerleme sistemi ile gayrimenkul emlak vergi değerlerini adil bir şekilde yapacağız. Gayrimenkul eko sistemi doğru ekonomiye kazandırılırsa Türkiye ekonomisini nasıl güçlendireceğini göreceğiz. Süreçleri etkin yönetmek için Big Data yani büyük vergi veri merkezini kuruyoruz. Vergideki kayıt dışı alanları somut olarak belirleyecek. 

TEŞVİK PAKETLERİ VE KAMU DESTEĞİ: Sanayi üretiminde sektör odaklı programlar oluşturulacak. İlaç, petro kimya birçok sektör için somut projeler hayata geçirilecek. Bu projelerin hayata geçmesiyle birlikte uygun teşvik paketleri ve kamu desteği ile aktif olmaları sağlanacak. 

3 AYLIK DÖNEMLERDE TAKİP: 2019-2021 için en büyük farklılıklardan bir tanesi bu mekanizmalarla geçmiş dönemlerden farklı olarak uygulanmayan eylemlerin takipçisi olacağız. Uygulama sözleri ve tarihlerinin takipçisi olacağız. Her bir Bakanlığımız uygulama takvimini bizlerle koordinasyon içinde hayata geçirecek. 3 aylık dönemlerde eylemler takip edilecek adımlar hep beraber atılacak.

PİYASALAR YENİ EKONOMİ PROGRAMINI NASIL BULDU? 
Piyasalar bugünkü açıklamada somut adımlar bekliyordu. Para piyasaları günler öncesinden yapılacak açıklamayı olumlu karşılayarak fiyatlama yapmıştı. Ekonomistlere göre açıklanan hedefler olumlu karşılandı. Özellikle büyüme ve enflasyon hedeflerinin gerçekleştirilebilir olduğuna dikkat çekiliyor. Ancak bazı detayların eksikliği de vurgulanıyor. Ekonomistlere göre bankacılık sektöründe yaşanan sorunlarla ilgili somut bir açıklama yapılması gerekiyordu. Döviz kurundaki hareketlenmeye bakılırsa Albayrak'ın açıklaması piyasalar tarafından olumlu algılandığı söylenebilir.

Bakan Albayrak'ın açıkladığı enflasyon beklentisine göre kadroya geçen işçilerin maaşlarındaki enflasyon kaybı ise şöyle oluyor;

-----2018 yılı için yüzde 12,8

-----2019 yılı için yüzde 7,9

-----2 yıllık süreç için ise toplam 20,7 olarak oluşmaktadır.

Bu duruma acilen bir çözüm bulunması şarttır. Taşeronların sesi olmaya davam edeceğiz. KamudanKariyer.com

Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.