• BIST 3.301,90
 • Altın 972.386
 • Dolar 18.4721
 • Euro 17.8206
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C
 • İLK DEFA ATANMAK ÜZERE MEMUR ALIM İLANI
 • Binance ve Gateio Borsasından indirimli referans ile üye olun.
 • Kültür ve turizm bakanlığı Büro Personeli alımı yapılacaktır
 • İLK DEFA ATANMAK ÜZERE MEMUR ALIM İLANI
 • Binance ve Gateio Borsasından indirimli referans ile üye olun.
 • Kültür ve turizm bakanlığı Büro Personeli alımı yapılacaktır

Ziraat, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ile Veteriner Hekim ve Tekniker kadroları 17 bin 947 memur ataması

Ziraat, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ile Veteriner Hekim ve Tekniker kadroları 17 bin 947 memur ataması
Ziraat, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ile Veteriner Hekim ve Tekniker kadrolarına atama yapılması amacıyla hazırlanan 190 sayılı kanunda değişiklik teklifi TBMM'de.

işte KANUN METNİNİN TAM METNİ

Ülkemizde insanların sosyal ve ekonomik gelişiminde tarım önemli yer tutmaktadır. Gıda denetiminin, kontrolünün önemli olduğu, bir sürü zararlı gıdaların piyasada dolaştığı, merdiven altı üretimlerin, zararlı bir sürü besin maddelerinin piyasaya sürüldüğü günümüzde, gıda mühendisleri gerektiği gibi, ihtiyaç olduğu kadar atanamamaktadır

Yılda 3500 civarında gıda mühendisinin mezun olduğu ülkemizde, 25 bine yakın gıda mühendisi atanmak için yıllardır beklemekte, buna karşın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2014-2015 yılında ancak 30 civarında gıda mühendisi atayabilmiştir.

Bunun yanında hayvan sağlığı ve daha önemli olarak da insan sağlığını korumak üzere veteriner hekimlerin istihdam edilmesi ülkemiz açısından önem teşkil etmektedir. Kırsal kesimlerde, hayvancılık halen bilinçsiz bir şekilde devam etmekte, bunun neticesinde verim düşüklüğü, ıslah yetersizliği, bakım yanlışlıkları ile hayvancılık pek gelişme gösterememektedir.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların üretim ve tedavileri, hayvan ırklarının ıslahı ve yetiştirilmesi, verimliliklerinin artması, sağlıklarının korunması, salgın hastalıkların önlenmesi et, süt, bal gibi hayvansal ürünlerin uygunluğunun denetimi, gıda hijyeni ve kontrolü, hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularıyla ilgilenen veteriner hekimlere yeterince önem verilmemektedir. Bu acı tablonun önüne geçebilmek, ancak yeteri kadar veteriner hekimin kamuya istihdamıyla mümkün olabilir.

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, su ürünlerinin değerlendirilmesi, projelerin üretilmesi, su ürünlerinde dünya pazarında yer almak, su ürünleri mühendislerimiz tarafından gerçekleşecektir. Ülkemizin su ürünleri potansiyeli göz önüne alındığında, istihdam edilen su ürünleri mühendisleri ve balıkçılık teknolojisi mühendisleri sayısı yeterli değildir.

Bugüne kadar yapılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personel alımları, ülkemizin ihtiyacının çok gerisindedir. Son 10 yılda Bakanlığın Tar-Gel alımı ile küçük çaplı alımlar yapılmış, geride binlerce işsiz mühendis kalmıştır. Ayrıca, fakülteler hala mezun vermeye devam etmektedir. Ülkemizin son yıllardaki ithal hayvan, saman, buğday v.b. yönelmesi mühendislerimizin eksikliğini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Sonuç olarak; bilinçsiz üretim üreticinin maliyetlerini arttırırken bundan tüm ülke etkilenmekte, daha pahalıya tüketim yapılmaktadır. Bu kanun teklifi sağlıklı gıda üretimi ve tüketimi, hayvansal besinlerin sağlıklı bir biçimde ve yeterince üretilebilmesi, su ürünlerinin en ekonomik şekilde bizlere ulaştırılabilmesi, ülkemizin ekonomisinin gelişmesi ve doğru tarım ve hayvancılık politikalarının izlenebilmesi amacıyla ziraat, gıda, su ürünleri balıkçılık teknolojisi mühendisleri, veteriner hekimler, tekniker ve teknisyenlerin istihdamı için verilmiştir.

GELİŞMELERİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ. KAMUDAN KARİYER.COM

KAMUDANKARİYER.COM ÖZEL HABER

İŞ İLANLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN HEMEN ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİREBİLİRSİNİZ

TÜM PERSONEL - MEMUR- KPSS İLANLARI CEBİNE ÜCRETSİZ GELSİN HİÇBİR İLANI KAÇIRMA TIKLA

KPSS VE PERSONEL-İŞÇİ- MEMUR ALIMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN RESMİ FACEBOOK SAYFAMIZA TIKLA BEĞEN

FACEBOOK MEMUR PERSONEL ALIMLARI GRUBUNA ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

Bu haber toplam 4170 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2018 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.